Cilt Bakımı İçin Yapabileceğiniz Pratik Maskeler

Cilt Bakımı İçin Yapabileceğiniz Pratik Maskeler
15 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 5.872 kez okundu.

Günlük hayatta yaşadığımız stres ve çeşitli zorluklardan dolayı, cildimizde akne(sivilce), cilt lekeleri, kuruluk veya kırışıklık gibi birçok sorun ortaya çıkabiliyor. Özellikle de abur cubur dediğimiz sağlıksız besinlerle beslendiğimizde olumsuz etkilerini en çabuk cildimizde görebiliyoruz. Bu nedenle de cilt bakımına önem vermek ve günlük olarak cilt bakımı yapmak şart. Bunun yanı sıra, kırışıklık, akne ya da diğer cilt sorunlarına özel olarak evde cilt bakımı yapabiliriz.

Örneğin, işe cildimizde oluşan kırışıklıklara karşı önlem almakla başlayabiliriz: Bu önlemlerden birkaçı arasında olan pratik tariflerden ilki, limonlu maske tarifi. Limonlu maskenin yapılışı ve gerekli malzemeler oldukça basit olduğundan dolayı, bu maskenin uygulanışı çok kolay. Öncelikle, bir küçük paket yaş maya, yarım limon ve yarım çay bardağı da ılık suyla beraber gazlı bez ve buzu da yanımızda hazır bekletmemiz gerekiyor. Daha sonra ise, yaş mayayı ılık suyla beraber iyice karıştırıyoruz.

Daha sonra ise, yarım limonu içine taze taze limon suyunu sıkıp yüzümüze sürüyoruz ve üzerine de gazlı bezi koyup bekletiyoruz. Yarım saat geçtikten sonra ise, yüzümüzü yıkayıp beklettiğimiz buzla yüzümüze uyguluyoruz. Böylece limonlu su maskesini uygulamış oluyoruz.

Ciltte en sık görülen problemlerden biri de, akne veya diğer adıyla sivilceler. Diğer sorunlarda olduğu gibi, sivilcelerden korunmak için de evde uygulanabilecek birçok yöntem mevcut. Bu yöntemlerden bir tanesi de patates maskesi. Patateste doğal olarak bulunan A ve C vitaminleri ciltte bulunan salgı bezlerinin yaptığı salgıyı düzenlemekte ve bu sayede de akne ve diğer bakterilerden cildin doğal bir şekilde korunabilmesini sağlamakta. Patatesin bu şekilde etki etmesini sağlamak içinse, dilimler haline getirilmiş veya rendelenmiş olan patatesi ciltte bulunan aknelerin üzerine koyarak 10 ya da 15 dakika bekletmek yeterli olacak. Gelelim cilt için bir başka önemli cilt problemi olan cilt lekelerine.

Cilt lekelerini ortadan kaldırmak için evde uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri de aspirin maskesi yöntemi. Aspirinin temel yapısını oluşturan salisilik asitin etkisinden yararlanabilmek için bir iki damlalık su içerisinde eritip yüzümüze uygulamak ve kuruduktan sonra da bol suyla yıkamak yeterli.

Bir önceki yazımız olan Makyaj bazı nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? başlıklı makalemizde makyaj bazı ve primer hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git