EN LEZZETLİ TÜRK KAHVESİ TARİFİ

EN LEZZETLİ TÜRK KAHVESİ TARİFİ
3 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 3.731 kez okundu.

Türk kahvesi yüzyıllar öncesine dayanan tarihiyle kültürümüzün bir parçası olmayı başarmıştır. Sabah kahvaltı sonrası türk kahvesi eşliğinde sohbetler edilir, akşam yemeklerinden sonrada vazgeçilmez içeceğimizdir türk kahvesi. Hayatımızda bu denli yere sahip olan bu eşsiz içeceği hazırlamasıda oldukça önemlidir. Günümüzde artık elektronik eşyalar yardımıyla kolayca hazırlansada unutulmamalıdır ki eski usul hazırlanan kahvenin tadı damaklarda yer eder, burada cevze yardımıyla yapılacak Türk kahvesi tarifini en ince ayrıntısına kadar değineceğiz. Öncelikle eğer mümkünse cezvemizi bakır malzeme kullanılarak üretilenlerdenbtercih edelim. Kahvemizin en az iki kez çekilmiş olmasına ve taze olmasına özellikle dikkat edelim. Bu arada yeri gelmişken kahvemizin taze olarak kalmasına yardımcı bir kaç ip ucundan bahsedebiliriz.

Kahvemizi cam bir kavanoza ve içine bir adet küp şeker ekleyerek tazeliğini daha uzun süre korumasını saplayabilirsiniz. Bu bilgiye de paylaştıktan sonra kahvemizi kaç kişilik yapacaksak ona uygun ebatlarda bir cezve tercih edelim bu çok küçük bir detay gibi görünse de oldukça önemlidir çünkü eğer buna dikkat etmezsek cezvemizi değiştirmek zorunda kalırız. Bir fincan kahve için cevzemize bir tatlı kaşığı türk kahvesi ve eğer orta şekerli bir kahve arzu edilmişse tek küp şeker koymak kafi olacaktır. Suyumuzunda soğuk olması gerekmektedir. Yani ölçümüz bir fincana bir tatlı kaşığı Türk kahvesi olarak özetleyebiliriz.

Cezvemizi kısık ateşte yavaş yavaş karıştırmalıyız. Şekerimiz ve kahvemiz karışınca karıştırmayı bırakıp kahvemizin kaynamasını beklemeliyiz. Kahvemiz kaynayınca fincanımızın önce yarısını doldurup kalan kahvemizi tekrardan ocağın üzerine koymalıyız. Buradaki amaç kahvemizin daha köpüklü olmasını sağlamaktır. Fincanımızın yarısını doldururken tükenen köpüğümüz böylece yeniden yerine gelecektir. Diğer yarısınıda fincanımuza pay ettikten sonra mükemmel bir türk kahvesi hazırlamış olacağız. Kahvemizin yanında arzuya göre lokum çikolata gibi tatlı tercihlerde sunulabilir. Tabiki bir bardak içme suyunuda kahvemizin yanında ikram etmeyi unutmayınız.

Bir önceki yazımız olan EV YAPİMİ KUMPİR TARİFİ başlıklı makalemizde ev yapimi kumpir tarifi, evde kumpir nasıl yapılır ve evde kumpir tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git