Tesettür Giyimde Ayakkabı ve Çanta Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Tesettür Giyimde Ayakkabı ve Çanta Uyumu Nasıl Olmalıdır?
22 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 3.254 kez okundu.

Aksesuarlar bir kadının en önemli kurtarıcılarındandır. Tesettürlü kadınlarında en önemli aksesuarları çantalar ve ayakkabılardır. Kendilerini bu ikiliyle daha iyi ifade edebilen tesettürlü kadınlar çoğu zaman ayakkabı ve çanta seçerken zorlanabilirler. Zorlanmalarını önlemek amacıyla çanta ve ayakkabı uyumunun nasıl olması gerektiği konusuna değineceğiz.

Tesettür giyimde ayakkabı ve çanta seçilirken akla ilk gelen aynı renklerde ve aynı tonlarda seçilmeleridir. Modanın sürekli yön değiştirmesi tesettürlü kadınların kıyafetlerinede yansıdı diyebiliriz. Bunun için ayakkabı ve çanta mutlaka aynı renklerde olmalıdır cümlesi artık tarihin tozlu raflarında kaldı. Aynı renk olmak zorunda olmayan ayakkabı ve çanta zıt ve uyumlu renklerden de oluşabilir. Herkesinde bildiği gibi siyah ve beyaz birbirine en zıt renklerdir. Ayakkabınızı siyah seçiyorsanız çantanız beyaz olabilir. Fakat bu her durumda kullanılabilir bir uyum değildir. Kıyafetleriniz çizgili ise veya siyah beyaz tonlardan oluşuyorsa zıt çanta ayakkabı uyumunu elde edebilirsiniz.

Ayakkabı ve çanta uyumunda aynı renklerin klasik şekilde seçilip giyilmeye devam edilir. Bir çok modacıya göre uyum bu şekilde yakalanmalıdır. Fakat siz bunun biraz daha değiştirerek ayakkabı renginizden birkaç ton açık veya birkaç ton daha koyu renklerde çanta seçimi yapabilirsiniz. Bazı durumlarda çok uyumlu görünen kişiler göze yorucu gelebilir. Bunun çok uyumsuz kişilerin göze yorucu gelmesiyle bir tutabiliriz.

Sürekli spor ayakkabı giymenin rahatlığını sevenlerdenseniz çantalarınızın rengi kadar kumaşıda önemlidir. Spor ayakkabı giyerek deri çanta takamazsanız. Bunun yerine keten kumaşlardan yapılmış çantalar daha uygundur. Burada da çanta ve ayakkabı renklerine önem vermeniz gerekmektedir. Çantanız pembeyse spor ayakkabınız siyah olmamalıdır. Birbirine daha uygun renkler spor olsada şık görünmenizi sağlar.

Tesettür giyimde ayakkabı ve çanta uyumu giyilen kıyafetlere görede farklılık gösterebilir. Seçilen eşarp, giyilen tunik veya ferace çanta ve ayakkabı seçimini belirler. Kıyafetiniz siyah ve beyaz ise, çantayı kırmızı veya sarı seçemezsiniz. Normalde sarı ve kırmızı renk birbirine ehenkli şekilde uyumlu iki zıt renktir. Fakat giyilen kıyafet tonlarına yakın tonlarda seçilmesi gerekilen ayakkabı ve çanta şıklığınızı artırmanıza yardım eder.

Ayakkabı ve çanta uyumuna önem vermek için çok paranız olmasına gerek yok. Ayakkabı renginde zorlanıyorsanız kendinize belli başlı ayakkabı rengi seçmeyi unutmayın. Önünüze gelen her ayakkabıyı almayın ve boş yere cebinize zarar vermeyin. Siyah ve beyaz gibi iki ana renge sahip ayakkabılar edinmeyi unutmayın. Açık renk çantalarla beyazı, koyu renk çantalarla ise siyah ayakkabıyı rahatlıkla kombinleyebilirsiniz. Her çanta için ayrı renk ayakkabı almanıza gerek yok. Renklerin uyumunu doğru şekilde yakalarsanız; gündelik veya özel anlarda her zaman daha şık olmayı başarabilirsiniz.

Size kolaylık olması açısından internette yer alan ikili kombinleri hiç düşünmeden satın alabilirsiniz. Hazır ayakkabı çanta kombinleri sizin en büyük kurtarıcınız olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ofiste Tesettür Şıklığı İçin Giyim Önerileri başlıklı makalemizde ofis için tesettür kıyafetler, ofis için tesettür kombinleri ve ofiste giyilebilecek tesettür elbise modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

22 Temmuz 2015 tarihinde eklendi, 3.254 kez görüntülendi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git