Tüp Bebek Tedavisinin İslam Dinindeki Yeri

Tüp Bebek Tedavisinin İslam Dinindeki Yeri
11 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 893 kez okundu.

Tüp bebek tedavisi karı ve koca arasında uygulandığı takdirde dinen vacip bir durumdur. Sperm ve yumurtalar eşlerden sağlanıyorsa tüp bebek tedavisi İslam bakımından uygundur.

Bebek sahibi olmak isteyen bazı çiftler farklı kadın veya erkeklerden yumurta ve sperm elde ederek bebek sahibi olmayı deniyorlar. Eşler başka kişilerden yumurta ve sperm alıyorlarsa bu durum; İslami yönden incelendiğinde günah olarak bilinmektedir. Eşler arasında yapılan sperm ve yumurta alışverişinin hiç bir sakıncası yoktur. Başka bir erkekten aşınan spermin rahime yerleştirilmesi günahtır. Bu duruma göre sperm , yumurta ve rahim eşler arasında olmalıdır. Diğer türlü uygulanan bebek yöntemleri günahtır.

Evlenmek istemeyen bazı kadınlar yurt dışına çıkarak sperm yolu ile çocuk sahibi oluyorlar. Dini açıdan incelendiğinde son derece günahtır. Tanınmayan bir erkeğin spermleriyle çocuk sahibi olmanın dinimizde yeri yoktur. Herhangi bir evlilik akti bulunmaksınız döllenme yolu ile çocul sahibi olmak caiz değildir.

Bu konular dışında kalan tüp bebek tedavileri gayet uygundur. Normal yol ile döllenme gerçekleşmediyse tüp bebek tedavisi görebilir ve dini yönden huzurlu bir şekilde çocuğunuzu dünyaya getirebilirsiniz. Dinimizde tüp bebek tedavisi uygun görüldüyse çiftler başarı ile çocuklarını dünyaya getirdilerse; bunda herhangi bir sakınca yoktur. Çiftlerin akıllarında soru işareti bırakacak ve dini yönden onları olumsuz etkileyecek hiç bir şüpheleri olmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan En Doğru Bebek Beslenmesi Nasil Olmalidir? başlıklı makalemizde bebek beslenme tablosu, bebek beslenmesi nasil olmali ve saglikli bebek besleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git